Наша історія

Кооперація крокує Запорізьким краєм з 1877 року, з часу діяльності ссудо-ощадних товариств на території Бердянського повіту.

В червні 1915 року Катеринославським губернатором затверджений статут Олександрівського товариства споживачів, на загальних зборах його членів прийняте рішення про бажаність вступу до Московської Центральної спілки споживчих товариств і в жовтні того ж року Олександрівське товариство споживачів прийняте в члени Московської Центральної спілки споживчих товариств.

На кінець 1917 року Олександрівське товариство споживачів вже налічувало 4186 членів.

А до жовтня 1920 року в Запорізькій губернії вже діяли чотири районних спілки споживчих товариств: Олександрівська, Мелітопольська, Бердянська, Риківська.

У січні 1921 року спілки споживчих товариств, які існували на території Запорізької губернії, були реорганізовані шляхом створення Запорізької губернської спілки споживчих товариств з повітовими філіями: Мелітопольською, Бердянською, Гуляйпільською, Великотокмацькою та Оріхівською і Риківською райбазами.

На кінець квітня споживчі товариства Запорізької губернії вже обслуговували біля 1,5 млн. чол.населення.

З 16 листопада 1921 року почала свою діяльність Запорізька губернська спілка сільськогосподарських кредитних кооперативів "Запорожець", основним видом діяльності якої була заготівля сільськогосподарської продукції, сільгоспмашин та обладнання, лісоматеріалів, металу.

До складу спілки увійшли 16 сільськогосподарських товариств з кількістю членів 3447.

Запорізька губернська спілка була ініціатором відкриття трьох столових, в яких безкоштовно в голодні роки (1922 – 1923) годували нужденних.

Тридцяті роки минулого століття були відмічені становленням кооперативних навчальних закладів, активізацією профспілкових комітетів та створенням спортивних товариств.

10 січня 1939 року Указом Президії Верховної Ради СРСР створена Запорізька область в складі 28 адміністративних районів. Почала свою діяльність Запорізька обласна спілка споживчих товариств.

Під час Великої Вітчизняної війни до жовтня 1943 року все майно кооператорів області було знищено і розграбовано.

Після визволення міста і області від окупантів в жовтні 1943 року облспоживспілка відновила свою діяльність місті Пологи, а в січні 1944 року правління спілки знову запрацювало в м.Запоріжжі.

Перший з’їзд споживчої кооперації області в березні 1948 року підвів підсумки її роботи за 1943- 1947 роки та взяв курс на подальше її становлення.

На різних етапах історичного розвитку споживчої кооперації були періоди її підйому та спаду, але завжди вона залишалась дієвою складовою економічного та соціального життя своєї області, країни в цілому.

Ми пишаємося кооператорами, які очолювали Запорізьку кооперативну спілку в різні роки її діяльності.

Це Нагулін Микола Пилипович - 1943 – 1946 роки,

Гулєв Григорій Миколайович - 1948 – 1951 роки,

Сокрута Микола Павлович - 1951 – 1964 роки,

Животченко Іван Трохимович - 1964 – 1973 роки,

Кутєпов Микола Миколайович - 1973 – 1982 роки,

Доценко Степан Якович - 1982 – 1986 роки,

Пеклушенко Олександр Миколайович - 1986 – 2002 роки, народний депутат України трьох скликань, екс-голова Запорізької обласної державної адміністрації,

Облєс Ігор Андрійович - 2002 – 2010 роки.

Почесну справу своїх попередників гідно продовжують нинішній голова правління Запорізької обласної спілки споживчих товариств Бондаренко Олег Степанович;

кооператори, яким пайовики не один десяток років висловлюють довіру очолювати районні кооперативні організації:

Губенок Федір Федорович, член правління облспоживспілки, голова правління Мелітопольського районного споживчого товариства,

Щокіна Валентина Василівна, голова правління Бердянського районного споживчого товариства,

Бугрим Юрій Федорович, голова Ради облспоживспілки, член правління облспоживспілки, голова правління Пологівського районного споживчого товариства,

Тімченко Лідія Іванівна, член правління облспоживспілки, голова правління Новомиколаївського районного споживчого товариства.

Весь керівний склад системи – це люди, які зросли в кооперації, знають всі її тонкощі та проблеми, люди, для яких споживча кооперація – ціле життя, за яке зросли діти і прийшли працювати поруч з батьками, і яким прищеплюється любов та повага до людей, що працюють поруч, до колег, відданість справі, гордість за свою організацію, повагу до ветеранів.

Разом з усією кооперативною спільнотою ми об'єдналися задля проведення доленосних реформ, підвищення впливу нашої системи на економіку країни, служіння добробуту пайовиків через підвищення ефективності господарювання кожної кооперативної організації.